Szkolna Izba Regionalna

ABY MIERZYĆ DROGĘ PRZYSZŁĄ,

TRZEBA WIEDZIEĆ SKĄD SIĘ WYSZŁO

Cyprian Kamil Norwid

Celem edukacji regionalnej jest powrót do źródeł, ukształtowanie poczucia własnej tożsamości narodowej i regionalnej oraz postawy zaangażowania się w funkcjonowanie własnego środowiska i autentycznego otwarcia się na inne społeczności i kultury.

Warto ocalać od zapomnienia to, co bezpowrotnie odchodzi -  historię naszej małej ojczyzny.   W 2013 r. w zaadaptowanych pomieszczeniach przy szatni szkolnej powstała Szkolna Izba Regionalna.

Uroczyste otwarcie z programem artystycznym przy udziale społeczności szkolnej, rodziców i zaproszonych gości odbyło się 11 czerwca 2013 r.

( Więcej zdjęć w zakładce: Otwarcie Szkolnej Izby Regionalnej )

Zgromadzone eksponaty pochodzące ze zbiorów własnych, przyniesione przez nauczycieli, uczniów, rodziców i okolicznych mieszkańców umieściliśmy w dwóch pomieszczeniach.

W naszej ekspozycji można odnaleźć następujące kąciki:

• Wystrój wiejskiej  kuchni  z atrapą pieca kuchennego  obrazujący przede wszystkim życie wiejskiej kobiety – gospodyni domowej, matki, babci i współtowarzyszki męża w pracach polowych i gospodarczych.
  • Kącik czystości – pamiątki z czasów, w których nie znano elektryczności, wodociągów czy kanalizacji.
  • Zbiór naczyń glinianych, żelazek, lamp naftowych, szkła i ceramiki z dawnych lat
  • Wystrój wiejskiej izby na przestrzeni wieków z jej wygodami i niedoskonałościami. Są tam ręcznie wykonane łóżka, stoły, miejsca do siedzenia, kufry, walizy, szafa, komódki, przedmioty codziennego użytku.
  • Stroje  codzienne i odświętne naszych mieszkańców, m.in. strój ludowy z Chilmon i Grzebieni.
  • Krosna –warsztat tkacki, który można było niegdyś spotkać w bardzo wielu domach.
  • Dziecko i jego potrzeby na różnych etapach życia od urodzenia do wieku dojrzałego.
  • Życie religijne naszych przodków – możemy poszczycić się bogatą  kolekcją   bardzo starych obrazów, przedwojennych modlitewników, ręcznie wykonanych różańców   i innych dewocjonaliów.
  • Kącik gospodarczy – drewniane brony sierpy, kosa, cep, słomiane beczki, narzędzia i inne eksponaty tam zgromadzone świadczą
    o pracowitości mieszkańców i przemianach , jakie zachodziły w rolnictwie na przestrzeni wieków.
  • Rękodzieła okolicznych mieszkańców, w tym wyroby tkane na krosnach, elementy warsztatu szewskiego, kowalskiego, stolarskiego, prace plastyczne, robótki ręczne, makatki.
  • Sylwetki znanych mieszkańców, m.in. twórca ludowy Stanisław Wieliczko, Feliks Arszułowicz.

W części edukacyjno - historycznej umieściliśmy historię Nowego Dworu oraz dzieje świątyń : katolickiej, prawosławnej
i żydowskiej
. Ekspozycja jest efektem pracy nad projektem edukacyjnym uczniów klasy III gimnazjum pod kierunkiem pani Elżbiety Stasiulewicz w roku szkolnym 2012/2013.

• krótka historia szkolnictwa na terenie gminy,
  • dzieje dóbr ziemiańskich w Bobrze Wielkiej,
  • zdjęcia  okolicznych mieszkańców,
  • numizmaty,
  • różnego rodzaju dokumenty , często pamiętające czasy carskie, okres międzywojenny i późniejsze wojenne i powojenne lata,
  • zbiór gazet i czasopism z dawnych lat,
  • ekspozycja z lat wojny -  militaria, zdjęcia i tablice upamiętniające naszych mieszkańców walczących o wolność ojczyzny,
  • kącik szkolny – mini wyposażenie ucznia i klasy szkolnej w dawnych czasach.

Zgromadzone eksponaty służą społeczności szkolnej na zajęciach lekcyjnych w zakresie realizacji podstawy programowej oraz zwiedzającym naszą izbę.

Słowa podziękowania kierujemy w stronę tych wszystkich, którzy  przyczynili się do jej powstania i nadania obecnego kształtu, a szczególnie emerytowanej nauczycielce pani Krystynie Kulmaczewskiej  za  pozyskanie i udostępnienie wielu eksponatów i pomoc w zagospodarowaniu izby.

ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA NASZEJ EKSPOZYCJI.

Opiekun Szkolnej Izby Regionalnej

Irena Klemienia