Wykorzystanie sprzętu zakupionego w ramach programu MEN „Laboratoria Przyszłości” w marcu 2023 r.

Utworzono dnia 03.04.2023

3) Mikroskopy są wykorzystywane podczas bieżącej pracy na lekcjach przyrody i biologii w klasach 4-6. Uczniowie badali różnorodność i budowę mchów, budowę i funkcje układu nerwowego, paprociowce, widłakowate i skrzypowate, organizmy różnych warstw lasu, sposoby odżywiania się organizmów, przystosowania organizmów do zdobywania pokarmów, rośliny uprawne, łąkę jako środowisko życia organizmów, oko- narząd wzroku, funkcjonowanie oka, budowę roślin (tkanki roślinne), budowę ptaków – przystosowanie do lotu, przystosowanie organizmów do życia w wodzie, mikroskopowali rośliny nagonasienne, badali zagrożenia i ochronę różnorodności biologicznej, inne zmysły,

4) Na zajęciach rozwijających kreatywność we klasie 5 uczniowie wykorzystywali pirografy do drewna. Pracowali przy projekcie dotyczącym zalet drewna.

5. Na lekcjach techniki w klasie 6 wykonali z wykorzystaniem lutownicy wykonali „Sygnalizatory niebezpieczeństwa”.

6. Na lekcjach informatyki w klasie 5 uczniowie uruchomili interaktywny pociąg Inteligo Smart Train.

7) Przeprowadzono szereg zajęć w pracowni kulinarnej:

7.1. W ramach koła kulinarnego grupa uczniów klasy 7 wykorzystała zakupiony sprzęt AGD i przygotowała następujące potrawy:

- tortillę,

- kakao,

- babeczki z czekoladą,

- sernik na zimno.

7.2. Uczniowie klasy 3 podsumowali cykl lekcji „Skąd się biorą dziury w serze?” i wykorzystując szczególnie robot planetarny do miksowania składników przygotowali i degustowali pyszny sernik na zimno.

7.3. Podczas zajęć rozwijających kreatywność uczennica klasy 8A przygotowała wiosenną sałatkę z ogórków i pieczarek.

7.4. „Zdrowe drugie śniadanie” to posiłek, który zaprojektowali i wykonali uczniowie klasy 8A realizujący na godzinie z wychowawcą projekt „Trzymaj formę”.

8. W marcu br. wielokrotnie wykorzystany został aparat fotograficzny z kamerą oraz inny sprzęt z zasobów szkolnego Studia Filmowego. W ramach zajęć szkolnego Koła Filmowego uczniowie klasy 6 :

- przygotowali relację ze szkolnej akademii z okazji Dnia Kobiet,

- na zajęciach przygotowali i umieścili na szkolnych stronach życzenia z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn,

- odbyła się sesja fotograficzna dla uczniów szkoły z okazji dnia solidarności z osobami dotkniętymi Zespołem Downa – „Dzień Kolorowej Skarpetki” organizowanej przez pedagoga specjalnego,

- odbyła się sesja zdjęciowa uczniów klasy 3 w Studiu Filmowym,

- wykonano zdjęcia najbliższej okolicy, które znajdują się w albumie fotograficznym na Facebook „Nowy Dwór w czterech porach roku”

- na lekcji języka polskiego w klasie 4 odbyło się podsumowanie lektury uzupełniającej pt. „Tajemniczy ogród”, w trakcie którego uczniowie przeprowadzili sesję zdjęciową z wykorzystaniem aparatu fotograficznego, green screen, oświetlenia i w programie Canva przygotowane zostały pocztówki z pozdrowieniami ze świata przedstawionego utworu.

9) Wykonano modele chemiczne na lekcjach chemii w klasach 8. dotyczące budowy cząsteczek kwasów karboksylowych z atomów.

Szczegółowa relacja fotograficzna i filmowa z wykorzystania sprzętu zamieszczona jest na szkolnej stronie Facebook w albumie: „Laboratoria Przyszłości – luty 2023”

Na wszystkich lekcjach z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu MEN „Laboratoria Przyszłości” uczniowie rozwijali swoje zainteresowania i zdolności oraz realizowali kompetencje kluczowe – komunikowanie w języku ojczystym, wielojęzyczność,  kompetencje matematyczne i naukowo-techniczne, kompetencje cyfrowe, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość oraz świadomość i ekspresję kulturalną

Utworzono dnia 03.04.2023, 09:35