Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wykorzystanie sprzętu zakupionego w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" w październiku

Utworzono dnia 01.11.2022
Na kolejnych zajęciach techniki przeprowadzonych w pracowni kulinarnej uczniowie klasy 6 poznali zasady prawidłowego przechowywania produktów spożywczych i wykonali tosty. Uczniowie klasy 7w trakcie zajęć rozwijających zainteresowania  przyrządzali: gofry, naleśniki, wafle przekładane i fascynujący krem sułtański. 
Nasi najmłodsi – zuchy z kl. 0B na zajęciach edukacyjnych realizowały projekt „ „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy” . W pracowni kulinarnej przygotowały pyszności ze świeżych owoców i warzyw, w czym pomogły im infrastruktura i bogate wyposażenie pracowni. Druga grupa przedszkolaków na zajęciach z cyklu: „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” zajmowała się przygotowaniem i degustacją pysznego śniadania w postaci zdrowych kanapek. 
Uczniowie klasy III realizowali innowację pedagogiczną pt. "Ciekawi świata - kulturowa podróż po globie". W jej trakcie poznają różne kraje, ciekawostki, kulturę, a także kuchnie różnych rejonów świata. Podróż do Grecji stała się okazją do skosztowania jej znakomitych potraw. Trzecioklasiści korzystali  sprzęt i pomieszczenia pracowni kulinarnej, aby przygotować wyśmienitą sałatkę grecką. Degustacja pokazała, że da się polubić nowe smaki!
Drugoklasiści na zajęciach edukacyjnych dotyczących zdrowego odżywiania przygotowali fantastyczne zdrowe potrawy - kolorowe kanapki oraz owocowe szaszłyki. 
Opracowując jeden z tematów o zdrowym odżywianiu na godzinie do dyspozycji wychowawcy, klasa IV skorzystała ze sprzętów kuchennych  i upiekła zdrowe i chrupiące rogaliki. 
Uczennica kl. 8A realizująca IPET na zajęciach wspomagających rozwijała myślenie matematyczne wykorzystując wagę kuchenną. Ważyła produkty spożywcze i porównywała ich ciężar i objętość. 
Uczniowie klasy 7 na lekcji chemii wykorzystując materiały z programu  MEN poznali pojęcie gęstości w praktyce i przygotowali barwną tęczę w probówce. 
Uczniowie klasy 8A i 8B  na lekcjach fizyki budowali obwody elektryczne oraz sprawdzali, które substancje przewodzą prąd elektryczny. 
W październiku odbyło się wiele lekcji biologii z wykorzystaniem zakupionych mikroskopów. Klasa 5 poznała budowę mikroskopu oraz prowadziła obserwacje mikroskopowe. Na kolejnej lekcji przy realizacji tematu „Budowa komórki zwierzęcej” uczniowie klasy 5  dokonywali mikroskopowania tychże komórek.  Obserwowali i porównywali  budowę  komórek roślinnych i bakteryjnych na lekcji dotyczącej realizacji tego tematu. W klasie 6 mikroskopowano parzydełkowce, na kolejnych zajęciach lekcyjnych – płazińce pasożytnicze oraz nicienie pasożytnicze. W klasie 7 z mikroskopów skorzystano przy realizacji tematu: „ Budowa i funkcje układu pokarmowego”. 
Na  lekcji języka polskiego uczniowie kl. 8B zrealizowali temat dotyczący fotografii. Po omówieniu zagadnień teoretycznych nastąpił czas pracy twórczej z wykorzystaniem  aparatu fotograficznego oraz wdrożeniem teorii w praktyce. Ósmoklasiści próbowali swoich sił  w tej dziedzinie podejmując próby wykorzystania różnych rodzajów fotografii z wykorzystaniem języka tej dziedziny  – kadrowania, głębi, kolorystyki czy  filtrów. Starali się również wyrazić emocje przekazywane na zdjęciach. 
Październikowe spotkania Szkolnego Koła Filmowego były twórcze i aktywne. W tym miesiącu  „załoga” z klasy 6  opanowała  zasady działania zakupionego głośnika z oprzyrządowaniem i dostrzegła znakomity efekt jego działania. Sprzęt nagłaśniający  oraz aparat fotograficzny z kamerą zostały wykorzystane przez uczniów podczas realizacji i uwiecznienia październikowych imprez i uroczystości szkolnych, m.in.: Międzynarodowego  Dnia Uśmiechu, wycieczki uczniów klasy 4 i 5 do Labiryntu z desek w Lipsku,  XXII Dnia Papieskiego czy spotkania uczniów klas 4-8 z wykładowcą  Uniwersytetu w Białymstoku panią dr Niną Raczkiewicz na temat rozwijania zainteresowań nauką języków obcych  uczniów naszej szkoły. 19 października br na zajęciach  koła filmowego dominował temat: green screen. Udało się  stworzyć pierwsze fotografie i zedytować stworzone przez nas krótkie filmiki z wykorzystaniem mocy zielonego tła.
Jak przeprowadzić wywiad? -  to nie tylko teoretyczny temat na lekcji języka polskiego w klasie 8B. Zdobyte wiadomości i umiejętności uczniowie wcielili w praktykę szkolną podczas realizacji projektu edukacyjnego „Wywiad z…”.  Pracowali w trzech grupach zadaniowych i wykazali się inwencją twórczą, kreatywnością,  umiejętnością kontaktu z drugim człowiekiem (dorosłym czy rówieśnikiem), wnikliwością zadawanych pytań oraz zmierzyli się z wielkim wyzwaniem przeniesienia swoich pomysłów na ekran wideoprezentacji mając do dyspozycji sprzęt audiowizualny zakupiony w ramach Programu „Laboratoria Przyszłości”. Pracowali w następujących obszarach: 
Wywiad z ... interesującą osobą - panią Emilią Czyrską, mamą naszych uczniów, jednocześnie osobą będącą  technologiem żywności i żywienia człowieka. Pani Emilia  była  gościem także na zajęciach  z doradztwa zawodowego we wrześniu br. Do prezentacji wywiadu na FB członkowie Szkolnego Koła Filmowego wsparli grupę zadaniową z klasy 8B  i zedytowali tło wywiadu wykorzystując aplikację do green screen.
Poznaj swojego nauczyciela – wywiad przeprowadzony z nauczycielami naszej szkoły z okazji DEN. Prezentację projektu obejrzeli  uczniowie klasy 8A na lekcji doradztwa zawodowego realizując temat „Praca jako ważna wartość w życiu człowieka”.    
Jakie są nasze zainteresowania? – wywiady z uczniami szkoły na temat hobby i zainteresowań. Fragment wywiadu z uczniem klasy 8  - Dawidem Humiennym zawodnikiem  CSA Team, który zajął II miejsce podczas XVI Masters Mazovia Cup w kategorii juniorów młodszych do 47 kg w taekwondo   opublikowano  na szkolnej stronie Facebook. Pozostałe wywiady znajdują się w archiwalnych zasobach audiowizualnych. 
Wyposażenie  studia filmowego stało się inspiracją do przeprowadzenia nietuzinkowej  lekcji plastyki w klasie 6.   Uczniowie  mieli za zadanie wykonać zdjęcie statycznej kompozycji z owoców z wykorzystaniem  aparatu fotograficznego oraz zakupionego oświetlenia, a następnie dane ujęcie przerysowali  tworząc martwą naturę. Młodzi plastycy  przekonali się, że w fotografii ważne jest odpowiednie ułożenie kompozycji, ustawienie światła, wykadrowanie oraz zastosowanie naturalnych efektów specjalnych, np. kropli wody. Temat zajęć okazał się bardzo fascynujący. 
Aparat fotograficzny wykorzystano również na jednej z lekcji plastyki do uwiecznienia prac  naszych uzdolnionych plastycznie uczniów biorących udział w konkursie  „Odpoczywaj na wsi”. Oryginały prac  przesłano na dalszy etap konkursu.
Uczniowie klasy II budowali własne konstrukcje z klocków  Corbo  Edu Technix, które następnie wprawiali w ruch. Zostały one również wykorzystane przez siódmoklasistów na zajęciach opiekuńczych.  Było twórczo i aktywnie. Konstruktorzy byli dumni z efektów swojej pracy.
Na lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzono zajęcia na temat: "Korbo statki" - gra edukacyjna z wykorzystaniem Korbo Klocków. 
Szczegółowa relacja zamieszczona jest na szkolnej stronie Facebok w albumie: „Laboratoria Przyszłości – październik 2022” :  https://www.facebook.com/media/set/?vanity=100040084039804&set=a.777716663574461
Na wszystkich lekcjach z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu MEN „Laboratoria Przyszłości” uczniowie rozwijali swoje zainteresowania i zdolności oraz realizowali kompetencje kluczowe – komunikowanie w języku ojczystym, wielojęzyczność,  kompetencje matematyczne i naukowo-techniczne, kompetencje cyfrowe, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość oraz świadomość i ekspresję kulturalną. 

Wykorzystanie sprzętu zakupionego w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" w październiku

Utworzono dnia 01.11.2022, 13:23

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Koniec roku

Do końca roku szkolnego pozostało:

 

 

Laboratoria Przyszłości