Wykorzystanie sprzętu zakupionego w ramach programu MEN „Laboratoria Przyszłości” w miesiącach wrzesień – październik 2023r.

Utworzono dnia 10.11.2023

Zakupiony sprzęt wykorzystują nauczyciele przedmiotów, nauczyciele specjaliści, oligofrenopedagodzy, wychowawcy, opiekun Samorządu Uczniowskiego, Szkolne Koło Wolontariatu, opiekun świetlicy.

Aparat fotograficzny z kamerą  i sprzęt audiowizualny zakupiony w ramach projektu jest wykorzystywany na bieżąco m.in. do dokumentowania  wydarzeń z życia szkoły. Sprzęt wykorzystano podczas następujących imprez i uroczystości:

1.Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

2. Narodowe Czytanie 2023 „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej (11.09.2023r.)

3. Dzień Przedszkolaka (20.09.2023r.)

4. Europejski Dzień Języków (26.09.2023r.)

5.Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (29.09.2023r.)

6. Dzień Jabłka w klasie I (08.10.2023r.)

7. Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej 2023r.

8. XXIII Dzień Papieski. Szkolny konkurs o Janie Pawle II.

9. Pasowanie na ucznia klasy pierwszej. (25.10.2023r.)

10.Otrzęsiny klasy IV (30.10.2023r.).

11.Dokumentacja podjętych działań w ramach akcji MEiN „Szkoła Pamięta”

Ponadto sprzęt audiowizualny wykorzystywany jest przez członków Koła Filmowego z klasy VI. We wrześniu b.r. odbyły się zajęcia organizacyjne koła filmowego. Zapoznaliśmy się ze sprzętem oraz programem pracy koła. Nasz pierwszy projekt, nad którym pracowaliśmy, to tworzenie animacji rysunkowej i animacji poklatkowej(tematy: „Prosta animacja rysunkowa”, „Typy animacji poklatkowej”, „Animacja poklatkowa krok po kroku”, „Tworzenie animacji poklatkowej”). Najpierw powstały scenariusze a następnie rekwizyty. Dwa zespoły pracowały nad powstaniem oddzielnych filmów. Animacje pt. „Spacer”, druga „Chłopiec z czapką” powstawały przez trzy tygodnie. Efekty pracy można obejrzeć na szkolnej stronie portalu społecznościowym Facebook.

Mikroskopy posłużyły do obserwacji na lekcjach przyrody w klasie IV. Tematy lekcji: „Czego dowiem się na lekcjach przyrody?”, „Jak mogę poznawać przyrodę?”, „Podsumowanie działu I”, „Jak dzielimy organizmy?”, „Jak odżywiają się organizmy?”, „Jak wygląda życie w wodzie?”, „Jak wygląda życie na lądzie?”, „Jak wygląda życie w lesie?”, „Czym różni się łąka od pola uprawnego?”, „Jakie organizmy mieszkają blisko człowieka?”. Mikroskopowanie jest też obowiązkowym punktem wielu lekcji biologii. Z pomocy tych korzystaliśmy podczas omawiania tematów w klasach V - VIII tj.: „Organizm człowieka jako zintegrowana całość”,  „Budowa i funkcje skóry”, „Powitanie biologii”, „Badanie świata organizmów”,  „Związek budowy kości z pełnioną funkcją”, „Tkanki zwierzęce – nabłonkowa i łączna”, „Budowa mikroskopu. Obserwacje mikroskopowe”, „Tkanki zwierzęce – mięśniowa i nerwowa”, „Mięśnie, ich rola i współdziałanie w układzie ruchu”, „Charakterystyka, przegląd i znaczenie parzydełkowców”, „Podsumowanie działu 1. Hierarchiczna budowa organizmu człowieka. Skóra. Układ ruchu”, „Budowa komórki zwierzęcej”, „Charakterystyka płazińców. Płazińce pasożytnicze”, „Budowa i funkcje układu pokarmowego”, „Komórka roślinna i bakteryjna. Porównanie budowy komórek”, „Dziedziczenie grup krwi u człowieka”, „Charakterystyka nicieni. Nicienie pasożytnicze”, „Podsumowanie działu 1”, „Trawienie pokarmów”.

Na zajęciach indywidualnych oraz rewalidacyjnych z uczennicą Barbarą Bubieńczyk wykorzystywaliśmy sprzęt z pracowni kulinarnej. Basia wykonała tosty, oraz babeczki z czekoladą. Na lekcji techniki w klasie VI omawiano temat „Zasady racjonalnego urządzenia kuchni”. Sprzęty w pracowni kulinarnej pozwoliły przybliżyć uczniom zasady ergonomii kuchni.

Pracownia kulinarna i jej wyposażenie są chętnie wykorzystywane przez nauczycieli i uczniów. Uczniowie klasy I przygotowali wspólnie sałatkę owocową (05.10.2023r.). Z okazji „Dnia Jabłka” powstały pyszne mini szarlotki. Pracownia kulinarna jestco tydzień wykorzystywana na zajęciach kulinarnych w klasie piątej. Tematy zajęć: „Fruit salad. Sałatka owocowa”, „Hot sandwiches. Gorące kanapki”, „Milkshakes. Koktajle mleczne”, „American pancakes. Naleśniki amerykańskie”, „Banana waffles. Pieczemy dietetyczne gofry”, „Apple crumble. Jabłka pod pierzynką.”.

Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszą się klocki „Korbo Edu Technix”. Na zajęciach świetlicowych (klasy I, II, VI) powstawały kreatywne budowle.

Na lekcjach informatyki w klasach (I-IV) odbyły się lekcje z wykorzystaniem Pociąg Intelino Smart Train do nauki programowania.

Wielokrotnie wykorzystywaliśmy drukarkę 3D. Powstały piękne ozdoby i napisy na drzwiach klasopracowni, gabinetów. Drukarka wykorzystywana była podczas zajęć w ramach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości oraz na lekcjach informatyki.

Lekcje chemii były świetną okazją do tworzenia przestrzennych modeli cząsteczek. Wykorzystano zestaw do budowy związków organicznych i nieorganicznych- modele pręcikowo-kulkowe kwasów (temat: „Kwasy-budowa, podział, wzory i nazwy”). Zestaw konstrukcyjny do doświadczeń posłużył na lekcji chemii przy temacie „Gęstość substancji”. Na lekcji indywidualnej fizyki korzystano z zestawu prostych obwodów elektrycznych (temat: „Obwód prądu elektrycznego”).

26.09.2023r. gościliśmy w szkole edukatorów z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Przeprowadzili z uczniami klas IV-VII zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem drukarki 3D, długopisów 3D oraz robotów photon. Uczniowie poznali możliwości wykorzystania laboratoryjnego sprzętu a przy tym dobrze się bawili.

Zakupiony sprzęt w dalszym ciągu budzi zainteresowanie wśród uczniów, którzy  bardzo chętnie podejmują się nowych wyzwań. Mają szansę na rozwijanie zainteresowań oraz aktywne i twórcze  uczestnictwo w różnorodnych zajęciach z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu.

Szczegółowa relacja fotograficzna i filmowa z wykorzystania sprzętu zamieszczona jest na szkolnej stronie Facebook w albumie: „Laboratoria Przyszłości – 2023/2024 cz.1”

Utworzono dnia 10.11.2023, 08:31